sobota, 17 maja 2014

Kurs na pudełko-kopertę

W związku z zakupem nowej tablicy do robienia kopert oraz pytaniami w grupie scrapbookingowej jak zrobić kopertę-pudełko postanowiłam że nie ma lepszego momentu na jej wykorzystanie jak zrobienie kursu.
Pragne zaznaczyć, że to mój pierwszy kurs więc proszę o wyrozumiałość:)
Zaczynamy...

Do wykonania koperty będą nam potrzebne:
- tablica do robienia kopert w moim przypadku WeR memory keepers
- papier do scrapbookingu wymiary 30,5x30,5
- nożyczki
- ołówek
- taśma dwustronnie klejąca
- kartka, którą umieścimy w kopercie


Moja kartka ma wymiary 11cm x 16 cm. Na tablicy w pierwszej kolumnie odszukuje wymiary dla koperty, pasującej do kartki. W moim przypadku jest to 11.4 cm x 16,5 cm (A-6). Druga kolumna oznacza rozmiar papieru jaki musimy wyciąć, w tym przypadku 22,5 cm x 22,5 cm. Trzecia kolumna to wynik na linijce o którym za chwilę.Ponieważ moja kartka zawiera odstające elementy ustaliłam, że musi być wysoka na 1cm w związku z czym muszę naddać 2 cm z każdej strony czyli wymiar mojej bazy to 24,5 cm.
Przygotowany papier przykładam do tablicy. Zgodnie z tabelką powinnam dołożyć lewy bok papieru na linijce na 9,5 ale ponieważ naddałam centymetr musze tez go dodac na linijce w zwiążku z czym przykładam papier do 10,5.


Naciskam dziurkacz i robię linię zgodnie z linią bigowania.Następnie przesuwam kartkę o 1cm w lewą stronę, naciskam dziurkacz i robię kolejną linię zgodnie z linią bigowania.Od tego momentu nie będziemy się już sugerowali linijką z tablicy. Naszymi wyznacznikami będą line bigowania. Obracam kartkę o 90 stopni w lewo, przykładam kartkę tak aby zewnętrzna linia bigowania wchodziła pod wystający "cypelek" tablicy, naciskam dziurkaczi robię linię bigowania.Przesuwam kartkę w lewo aby "cypelek" wszedł pod wewnętrzną linię bigowania, naciskam dziurkacz i robię kolejną linie bigowania.Z pozostałymi bokami postępujemy analogicznie.


Ostatecznie otrzymamy taką bazę.


Następnie zaginamy wzdluż linii bigowania. Powinnam zaginać papier do środka ale żeby lepiej bylo widać linie bigowania zrobilam na kolorowej stronie dlatego teraz muszę zagiąć na zewnątrz.Dolne kwadraciki nacinam a górne odcinam.


Pozostało nam już tylko sklejenie pudełka.
Na dolne odstające kwadraciki naklejam taśmę dwustronnie klejącą i przyklejam do boków.


Kolejne paski tasmy naklejam na skrzydełka i sklejam całość.
Voila! Pudełko gotowe. Przez to, że wybrałam papier w paski, tam gdzie kolory sie nie zeszly wygląda na lekko krzywe ale w rzeczywistości nie jest :)
Pudełko można oczywiście ozdobić wedle uznania.
Mam nadzieję, że udało mi się w miarę zrozumiały sposób przedstawić wam wykonanie koperty-pudełka.

4 komentarze:

 1. Super kursik, wygląda że prosto się robi... Może jednak się skuszę na zakup odpowiedniej tablicy ? :-) Dziękuję za kurs .

  OdpowiedzUsuń
 2. ... I mnie kusi ta tablica :)
  dzięki Twojemu kursikowi składanie kopert wydaje się takie łatwe

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny kursik. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny kursik ... dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń